Past Award Recipients
Awards ›› Past Award Recipients

SERVICE TO CHILDREN AWARD

2016 Allyson Minton
2015 Albert F. Lowas
2014 Michelle L. Westerman
2013 Maureen Grosheider
2012 Standing Stone Elementary School's Care Team (Shelly Blair, Julie Brown, Elana Clapper, Aron Christopher, Lisa Kruse, Mary Long, Patti Mark, Melissa Painter and Deb Riley
2011 Henry Van Zanten
          Nick Hemmerich
2010 Karen Winner-Sed
2009 Jane Naval
2008 Yasmin Menter
2007 Carolyn Moody
2006 Todd Staub
2005 Raymond (Ray) Lavine
2004 Robin Throckmorton
2003 Robert Carroll
2002 Sandi Oehlert Yanisko
2001 William Hetrick
2000 Mary Kolb
1999 Pastor David Shaheen
1998 Joe Gordon
1997 Karen Graybill
1996 Betty Burdan
1995 Elizabeth Scarpitti
1994 Lois P. Dimoff
1993 Kathy Green
1992 Martha Sterba
1991 Catherine Belcher
1990 Toby DeLuca
1989 Linda Parise
1988 Geraldine Kraft
1987 Gail Cappelli
1986 Fred Rogers (Mr. Rogers’ Neighborhood)
1985 Howard & Denise Rupert
1984 Vivian Woolfolk
1983 Claude E. Kohl
1982 Sharon Crissinger
1981 Dorothy C. Skinner
1980 Alice Ridgeway
1979 Gertrude Fell
1978 Senator Michael O’Pake
1977 Ruth Douglas Almond
1976 Trooper Joseph Demnitski
1975 Willie Stargell
1974 Judge Lisa Richette

PAESP EDUCATOR OF THE YEAR AWARD (Discontinued)

1979 Betty Erdos
1978 Anna Carter
1977 Charlotte G. Garman
1976 J. Larry Mong
1975 Bertha P. Boyd
1974 Margaret M. Seylar
1973 Joseph M. Plevyak
1972 Edith Cooper
1971 Johanna Havlick
1970 Donald M. Carroll, Jr.

NATIONAL DISTINGUISHED PRINCIPAL (Elementary)

2016 Joseph P. Brereton
2015 Dr. Mary Beth Grove
2014 Anthony J. Sparano, Jr.
2013 Dr. Dina G. Wert
2012 Roger Stroup
2011 Randy Peters
2010 Mark Miller
2009 William Del Collo, Jr. (Elementary), Jonathan Ross (Middle)
2008 Patrick Graczyk
2007 Kathryn Taylor
2006 Judith M. Rabena
2005 Dennis P. Jones
2004 Susan M. Kegerise
2003 Dr. Barbara Rudiak
2002 Linda L. Peifer
2001 Richard A. Sternberg
2000 Richard Bonnar
1999 Dr. George J. Giovanis
1998 Wayne McAllister
1997 Cameron Bausch
1996 Dr. Sandra Griffin
1995 Sonya K. Cole
1994 Marlin L. Lippert
1993 William W. Heasley
1992 Richard P. Houseknecht
1991 Richard Dunlap
1990 John R. Savidge
1989 Stephen J. Szilagyi
1988 Kermit Bartholomew
1987 Charles S. Wayes
1986 Leo H. Crawford
1985 Frederick N. Brown
1984 Ann McDaniel
1983 No Award Presented
1982 Irwin Shanken
1981 Lucas Pavlovich
1980 Albert J. Momorella

OUTSTANDING ASSISTANT PRINCIPAL OF THE YEAR (Elementary)

              2016  Anissa A. Rosenwald
           2015 Debbie L. Beucker

PRINCIPAL OF THE YEAR (Secondary - High School and Middle Level)
(in the MetLife/NASSP Principal of the Year Program)

2016 Dr. William T. Ziegler
2015 Theresa Ricci
2014 Dr. Zeb Jansante* (High School)
2014 Pamela J. Bernardo* (Middle Level)
2013 Dr. Michael P. Ghilani (High School)
2013 Dr. Eric W. Stennett (Middle Level)
2012 Dr. Stephanie M. Williams (High School)
2012 Dr. Gregory A. Taranto (Middle Level)
2011 Dr. Samuel A. Varano, Jr. (High School)
2011 John J. Adiletto (Middle Level)
2010 Richard L. Gregg (High School)
2010 Joyce A. Mundy (Middle)
2009 Ann M. Bisignani (High School)
2009 Tammy A. Andreyko (Middle)
2008 James C. Donnelly, III (High School)
2008 Dr. Brian R. Miller (Middle Level)
2007 Dr. Janice M. Mindish (High School)
2007 Dr. Thomas A. Lesniewski (Middle Level)
2006 Dr. Barry L. Purvis (High School)
2006 Leonard R. Ference (Middle Level)
2005 Dr. Lawrence Butterini (High School)
2005 Michael C. Burcin (Middle Level)
2004 Frank P. Galicki (High School)
2004 Kevin L. Fillgrove (Middle Level)
2003 Dr. A. Joseph Jennelle (High School)
2003 Joy Kurtz (Middle Level)
2002 Dr. Curtis R. Dietrich (High School)
2002 Karol L. Galcik (Middle Level)
2001 Dr. Betsy A. Adams (High School)
2001 Dr. Kevin J. McHugh (Middle Level)
2000 Dr. Robert Baker (High School)
2000 Celine Matz (Middle Level)
1999 Robert Burt
1998 Dr. Michael Pladus
1997 Thomas J. Blocher
1996 Joseph Galli
1995 Robert DiNicola
1994 David Hottenstein
1993 David Vodila
1992 Jay F. Livziey
1991 Phillip B. Latinski
1990 Robert J. Haas
1989 Dr. H. Dale Spaulding
1988 Mario J. Donnangelo
1987 Robert E. Lavely
1986 Thomas G. Stouffer

*Pennsylvania

ROBERT E. LAVELY ASSISTANT PRINCIPAL OF THE YEAR

2016 Nicole Cosentino
2015 Randy D. Engle
2014 Kathleen A. Pechtold
2013 Scott M. Galen
2012 Louis L. Angelo
2011 John J. McGee
2010 Dr. Jill Parker Clark
2009 Christine D. White
2008 Christopher Dormer
2007 Dr. John Edward Frick
2006 Frank Garritano
2005 Matthew Reitz
2004 Mary D. Monsour (Also Recipient of NASSP/McDonald's National Assistant Principal of the Year Award)
2003 Lori Dixon
2002 Karen Wychock
2001 Dr. Regina Hove
2000 John A. Sparmblack
1999 Constance R. Malatesta
1998 Robert Wyble
1997 Carolyn L. Adams
1996 Dr. Claire L. Miller
1995 Marsha L. Novak
1994 Gloria Guba
1993 Robert K. Gingher
1992 Robert J. Eichensehr
1991 Sharon A. Fasenmyer

JOSEPH MAMANA MERITORIOUS SERVICE AWARD

2016 No Award Given
2015 No Award Given
2014 No Award Given
2013 Michael E. Allison
2012 Dr. Zeb Jansante
2011 No Award Given
2010 Richard Houseknecht
2009 Albert Erb
2008 Joseph Foriska
2007 No Award Given
2006 No Award Given
2005 Marshall J. Wagner
2004 Dennis F. Nemes
2003 Dr. Janette D. Kelly and Frank P. Galicki
2002 Dr. Ronald W. Dufalla and Robert J. Eichensehr
2001 David Vodila
2000 Richard L. Shockey
1999 Robert C. Neubauer
1998 Dr. Kathleen Gruber
1996 & 97 No Award Given
1995 Neil R. Smith
1994 Donald B. Steffy
1993 Mario J. Donnangelo/ Robert W. Holmes
1992 Dr. H. Dale Spaulding
1991 Robert E. Lavely
1990 Jesse W. Lyon

FRANK S. MANCHESTER, JOURNALISM AWARD

2016 No Award Given
2015 Dr. Jacie L. Maslyk
2014 No Award Given
2013 Dr. Gregory A. Taranto
2012 Dr. Brian R. Miller
2011 No Award Given
2010 No Award Given
2009 Dr. Deborah L. Weaver
2008 No Award Given
2007 No Award Given
2006 No Award Given
2005 Sheri L. Thompson
2004 Donna S. Weldon, Esq.
2003 No Award Given
2002 Dr. Shirley Dickinson
2001 Thomas M. Shivetts
2000 Anna Mae Paladina
1999 Dr. Susan Wheeler Makosy
1998 Dr. Otto Graf
1997 Dr. Daniel Cilo
1996 Dr. Richard Gross
1995 Paul Neatrour
1994 No Award Given
1993 Dr. Michael McGough

NASSP HONOREES AT NATIONAL CONVENTIONS

2016 Joann D. Bartoletti
2015 No Award Presented
2014 Dick Flanary
2013 Dr. Mel J. Riddile
2012 Amanda Karhuse
2011 Dr. Gerald N. Tirozzi
2010 Karol Harris
2009 Beverly Coney
2008 Jeff Sherrill
2007 Robert Eichensehr
2006 Kathy Greenaway
2005 Richard A. Flanary
2004 Eduardo J. Finkel
2003 John N. Dripps
2002 Lenor G. Hersey
2001 Dr. Gerald N. Tirozzi
2000 Stephen Yurek
1999 Susan E. Galletti
1998 No Award Presented
1997 John A. Lammel
1996 Rocco Marano
1995 Thomas F. Koerner
1994 Paul W. Hersey
1993 Lew Armistead
1992 Richard Kruse
1991 Douglas W. Hunt
1990 George Melton
1989 Scott Thompson
1988 John Kourmadas

EDUCATIONAL EXCELLENCE AWARD

2016 Dr. Janette D. Kelly and Marshall J. Wagner
2015 Rep. James R. Roebuck, Jr.
2014 David W. Volkman
2013 No Award Given
2012 No Award Given
2011 No Award Given
2010 No Award Given
2009 Jane C. Orie
2008 Dr. Joseph S. Yarworth
2007 Sen. Arlen Specter
2006 Jim Buckheit
2005 Dr. Gerald L. Zahorchak
2004 Susan Stewart
2003 Paula K. Hess, D.Ed.
2002 Sen. Robert J. Mellow
2001 Dr. Thomas P. Carey
2000 Sen. Roger A. Madigan
1999 Sen. Allyson Y. Schwartz
1998 Dr. Samuel Sava
1997 Rep. Jess Stairs
1996 No Award Presented
1995 John G. Sava
1994 Dr. Earl H. Horton
1993 Dr. Frank S. Manchester
1992 Dr. Richard C. Wallace, Jr.
1991 Sen. Jeannette Reibman
1990 Donald M. Carroll, Jr.
1989 Rep. Ronald Cowell
1988 Joseph Oravitz & Stinson Stroup
1987 Cong. William F. Goodling
1986 Dr. William E. Caldwell
1985 Dr. William R. Logan
1984 Senator James Rhoades

BOB D. SCHILLER MEMORIAL CANCER RESEARCH AND SUPPORT AWARD (Joint)
(FORMERLY THE PA Principals Association/LINCOLN INVESTMENT
COMMUNITY SERVICE AWARD (Secondary))

2016 Lauri Pendred and Marie Palano (Evans City Elementary and Middle Schools)
2015 Michael P. Kelly and Eyer Middle School
2014 David Hatfield and Halifax Area High School
2013 Amanda Hetrick and East Forest
Elementary School
2012 Dr. Marianne Kaemmer
2011 Daniel Borrelli
2010 Leonard Ference

2009

Dr. Karen Geller

2008

Tammy Andreyko

2007

Dr. Steven Subers

2006

Deborah Morgantini
Frank Galicki
Michael Allison

2005

Dr. Betsy A. Adams
Michael Allison
Tammy Andreyko
Leonard Ference

2004

Daniel L. Daum
Vito Quaglia
Dr. E.W. Schuerle

2003

Sharon Fasenmyer
Robert E. Randolph
Harry Beil
Dr. E.W. Schuerle & Carol Hinds

2002

Patricia R. McAteer
Sandra Hartzell

2001

Dr. David Bowlin
Leonard Ference
Dr. Edward Schuerle

2000

Dr. Zeb Jansante
Dr. Donald Anticoli
Leonrd Ference
Gerald Rosolie
Edward R. Curry

1999

William F. King
William Toomey
Leonard Ference
Edward Federinko
Dr. John Whitby
J. Kevin Lordon
Judith N. Sargent
August Piazza

1998

Dr. Betsy Adams
Dr. Thomas Kupchella
Thomas Marshall

Kades-Margolis Corporation MINI GRANT AWARD (Elementary)

2016 Brad J. Meehan
2015 Lisa M. Royek

PA Principals Association MINI GRANT AWARDS (Joint)

2016

Joel T. Brigel, Jr. - General Category
Nancy Stanich - Technology Category

2015 Adam Knaresborough / Dr. Nina Zetty
Tricia Murin
2014 Juliet Gettings / Leonard Rich
Lauren Kubiak / Carrie Morgan-Davis
2013
Dr. Maryellen Mross
Dr. Shauna Braun-Zukowski
2012 R. Jay Starnes
Matthew Cullen / John Adiletto
2011 Brenda Sweeney
Scott Milburn
2010 Deborah Troy
Daniel Borrelli

2009

Michael McGaughey, Sr.
Kelly Gustafson

2008

Vito Quaglia
Joseph Kondisko

2007

David Renaut
Dr. Marianne Caltabiano Kaemmer

2006

Woodrow Kadel
Dennis Devorick

2005

Sonya Cole
Lois Hillegas and Joseph Foriska

2004

Kelly Hess
Dr. Robert W. Culp

2003

Dr. George Giovanis
Shawna Grim

2002

Beverly Ricketts
Deidre Bauer

2001

Dr. Marianne Caltabiano Kaemmer
Dave McLaughlin Smith

2000

Sheila Simyak
Dr. Fred Richter

1999

Lyn Reith
Richard Bonnar

1998

Dr. Susan Fein
Dr. Deborah Weaver

 
P.O. Box 39, 122 Valley Road, Summerdale, PA 17093 Phone: (717) 732-4999 Fax: (717) 732-4890
Subscribe